Nieruchomości

czwartek, 7 stycznia 2016

Koniec ze zmuszaniem lokatorów do opuszczenia mieszkania?

Dziś weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, która ogranicza możliwości wymuszenia opuszczenia lokalu przez lokatora.

Kluczowe znaczenie dla inwestorów ma nowy art. 191 §1a kodeksu:
"§ 1a. Tej samej karze podlega, kto w celu określonym w § 1 stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego."
Chodzi o karę pozbawienia wolności do lat 3, która wymieniona jest w poprzednim paragrafie. Informacja ta jest istotna dla inwestorów i zarządców nieruchomości na wynajem, gdyż do tej pory wiele osób korzystało z takich metod, jak choćby wprowadzenie nowych lokatorów w celu pozbycia się poprzednich, nie wspominając o długotrwałych remontach, czy dewastacjach lokali.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Powyższe zdanie to już prawie truizm, ale dla mnie to stwierdzenie było i jest podstawą biznesu i życia w ogóle. Teraz, wobec zmian prawnych, jeszcze bardziej istotne staje się zadbanie o właściwe relacje podczas przeprowadzania transakcji. Czy lepsze efekty przynosi działanie w myśl zasady: "kto ma rację?", czy też: "jak zaspokoić potrzeby wszystkich stron transakcji?" Moim zdaniem zdecydowanie to drugie. Przeprowadzając transakcję (kupując nieruchomość) warto zawczasu poznać potrzeby wszystkich interesariuszy i spróbować osiągnąć rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkich. To prawie zawsze jest możliwe, choć wymaga wysiłku. Wysiłek ten zawsze będzie jednak mniejszy niż późniejsze nękanie lokatora. I nie grozi za niego 3 lata więzienia. 

A co Wy sądzicie o nowelizacji?


16 komentarzy:

 1. Według mnie bardzo dobra nowelizacja. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. nowelizacja jest rewelacyjna, bardzo dobrze! moi znajomi wynajmowali mieszkanie parze, z którą były same kłopoty, dzięki tej nowelizacji wynajmujący są chronieni! pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Przeprowadzając transakcję (kupując nieruchomość) warto zawczasu poznać potrzeby wszystkich interesariuszy i spróbować osiągnąć rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkich." Dlatego też warto jest korzystać z firm, które są sprawdzone i... profesjonalne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uważam, że to bardzo dobra nowelizacja. Swoją drogą muszę przyznać, że można na Twojej stronie znaleźć wiele ciekawych artykułów. Tym bardziej, że sama zainteresowałam się inwestycją w nieruchomości. Wybieram się na Praktyczny Kurs Inwestowania w Nieruchomości, który ma się odbyć już 16 grudnia we Wrocławiu. Gdyby ktoś był chętny to tutaj http://aiwn.pl/ są wszystkie szczegóły.

  OdpowiedzUsuń
 5. ja zainwestowałem w sale konferencyjne kraków wynajem i jak do tej pory bardzo mi się to opłaciło. Inwestowanie w nieruchomości, pomieszczenia wymaga dużego wyczucia

  OdpowiedzUsuń
 6. Ustawa zmieniająca życie wielu ludzi...

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej! Inwestycje w Mieszkania na wynajem, obligacje czy kryptowaluty są bardzo dobre. Ja osobiście inwestuje w to pierwszę, i w razie potrzeby pilnej gotówki sprzedaję mieszkanie

  OdpowiedzUsuń
 8. Z jednej strony to jest bardzo dobre rozwiązanie dla lokatorów , ale dla osób którzy wynajmują fatalna.

  OdpowiedzUsuń
 9. Trudna sprawa. Jak napisano wyżej w komentarzu, dla lokatorów jest to korzystne rozwiązanie, ale dla osób wynajmujących - związane ręce. Nie jestem pewny, czy to słuszna ustawa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tu zarówno jedna jak i druga strona powinna się odpowiednio przygotować. Już przy podpisywaniu umowy można zawrzeć kilka cennych punktów w tej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 12. Również uważam, że to nie łatwa sprawa, która może przysporzyć wielu problemów.

  OdpowiedzUsuń
 13. Znam wiele przypadków, kiedy właściciel nie mógł wyrzucić wynajmującego... Są to olbrzymie problemy dlatego musimy uważać z kim podpisujemy umowę - warto poznać naszego wynajmującego i mieć z nim dobre relacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po prawdzie to bardzo ciężko pozbyć się kłopotliwych lokatorów, bardzo niewiele umów jest dobrze skonstruowana i daje taką szansę.

   Usuń
 14. Zgadzam się, przypadki zdarzają się różne. Dlatego to dość spore ryzyko, kiedy decydujemy się na wynajem mieszkania.

  OdpowiedzUsuń