Nieruchomości

wtorek, 1 września 2015

Korzystne zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe, znacznie korzystniejsze zmiany w programie MDM. Co dokładnie się zmienia?

Najważniejszą zmianą jest możliwość skorzystania z dopłaty na zakup mieszkania lub domu z rynku wtórnego. Jak już pisałem w jednym z artykułów nie każdy może chcieć mieszkać na obrzeżach miasta. W skali całego kraju ma to zresztą niebagatelne znaczenie: dotychczasowe zasady programu stymulowały rozlewanie się miast na obrzeża, czyli bardzo niekorzystne zjawisko znane także jako urban sprawl. Taka polityka rozwoju sprawia, że coraz więcej ludzi zmuszonych jest do dalekich dojazdów do pracy, szkoły, kina, na zakupy, co powoduje lawinowy wzrost korków w miastach. Jednocześnie dramatycznie rosną koszty obsługi przedmieść: trzeba tam przecież doprowadzić i utrzymywać drogi, wodociągi, kanalizację, komunikację publiczną i tak dalej. O niebezpieczeństwach i efektach takiej polityki pisałem kiedyś w kontekście Katowic.
Tak więc rozszerzenie programu o rynek wtórny jest bardzo dobrą zmianą. Zaznaczyć warto, że do nieruchomości z rynku wtórnego dopłata jest jednak niższa i wynosi 90% dopłaty do tych z rynku pierwotnego.

Druga istotna zmiana to dopuszczenie możliwości przystąpienia do kredytu osób ze sobą niespokrewnionych. Oznacza to dostęp do programu dużej grupie osób żyjących w związkach nieformalnych.

Trzecia zmiana to wprowadzenie dodatkowych benefitów dla rodzin wielodzietnych. W przypadku rodzin posiadających troje lub więcej dzieci dopłata może wynieść aż 30% wartości odtworzeniowej. Zniesiono także dla takich rodzin limit wieku kredytobiorców, który dla wszystkich pozostałych wynosi 35 lat.

Przypominam, że zgodnie z zasadami programu mieszkań zakupionych w ramach MDM nie wolno wynajmować przez pierwsze pięć lat od zakupu. W razie, gdybyśmy jednak po zakupie zmienili zdanie można zrezygnować z dopłaty. Zostanie ona odliczona proporcjonalnie do czasu, jaki pozostał do upływu wymaganych 5 lat. 

Szczegółowe informacje na temat programu Mieszkanie dla Młodych znajdują się na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

4 komentarze:

  1. Super, że tak się zmieniło, myślę, że mieszkanie z drugiej ręki będzie mi zdecydowanie łatwiej kupić w ten sposób w niskiej cenie niż nowe.

    OdpowiedzUsuń
  2. nie od dziś wiadomo, że łatwiej jest kupić tańsze mieszkanie. Kiedyś byłem zdania, żeby kupować tylko nowe. Dziś mam już odmienne zdanie

    OdpowiedzUsuń