Nieruchomości

środa, 29 stycznia 2014

Mieszkanie dla Młodych – czy to Ci się przyda?

Brałem ostatnio udział w dyskusji na temat przydatności programu MDM wśród inwestorów. Część osób zastanawia się czy i w jaki sposób wykorzystać ten program do zainwestowania w nieruchomość. Napawa mnie to zdziwieniem.

Formalnie w programie MDM mieszkania na wynajem kupić nie można.

Art. 14 ustawy mówi:
1. W przypadku, gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:

1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego lokalu mieszkalnego;
2) wynajął lub użyczył ten lokal mieszkalny innej osobie;
3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego lokalu mieszkalnego w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych;
4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego, – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”


Oczywiście można próbować obejść część zapisów, np. kupując następne lokale na spółkę kapitałową lub wynajmując mieszkanie na czarno. Pytanie tylko po co?
Limity programu są tak niskie, że kupić można w zasadzie tylko lokale położone w kiepskich lokalizacjach na obrzeżach miast. To oznacza niższy przychód z najmu i potencjalnie większy współczynnik pustostanów. Tymczasem na rynku wtórnym bez problemu można znaleźć okazje do zakupu mieszkań 15% poniżej cen rynkowych a często jeszcze taniej. Łatwiej, taniej i bez ryzyka.

26 komentarzy:

 1. Fajny blog. Trzeba tu zaglądać:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda - z punktu widzenia inwestorów MDM nie jest szczególnie atrakcyjne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Blog wydaj się bardzo interesujący. Czekam na dalsze wpisy.

  OdpowiedzUsuń
 4. a tu zmiany limitów cenowych na ten kwartał

  http://okazjedeweloperskie.pl/x.php/2,198/Nowe-limity-cenowe-w-programie-MdM.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe, jestem ciekaw dalszych newsów na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja również jestem ciekaw dalszych newsów. Będę śledził tego bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Będę tutaj zaglądać częściej :) Dzięki za info ze zmiana limitów cenowych.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgadzam się w zupełności z autorem wpisu. Tak to już czasami jest, że ludzie szukają jakiś skomplikowanych rozwiązań, gdy mają dużo prostsze pod ręką.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnimi czasy zaczęłam coraz bardziej interesować się tematem MdM z tego też względu na pewno będę tutaj zaglądać o wiele częściej. Mam nadzieje, że częstotliwość wpisów również wzrośnie :).

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie rozważamy z żoną kupno mieszkania. Chcielibyśmy skorzystać z MDM, ale te limity... Sprawdzałem i rzeczywiście w takich cenach to tylko kiepskie lokalizacje, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeżeli kogoś stać na najlepsze lokalizacje, to nie jest targetem programu MdM - warto to zrozumieć i nie narzekać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobry program :) Własnie oglądam na mieszkania w http://lokum-deweloper.pl/. Mam nadzieję, że uda mi sie załapać na ten program.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawy artykuł. Może ten program coś pomoże. Sama zastanawiam się nad kupnem swoich czterech kątów. Nie mogę się zdecydować czy wybrać dom czy mieszkanie. A może skorzystamy z tego programu...

  OdpowiedzUsuń
 14. Podzielam zdanie autora postu. Jednakże znam przypadek, znajoma kupiła w Warszawie w bardzo ciekawej lokalizacji mieszkanie z projektu MDM. Co nie zmienia faktu, że osobiście nie jestem zwolenniczką MDM bo uważam, że znacznie łatwiej i taniej można nabyć mieszkanie bez tego i to na rynku wtórnym, które co prawda nadaje się w pierwszej kolejności do generalnego remontu. Ale perspektywa zysku i możliwość ewentualnego szybkiego wynajmu innym jest znacznie bardziej satysfakcjinująca.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ludzie - przestańcie wyczekiwać, aż rząd Wam coś da - skupcie się na jego obaleniu, obniżeniu podatków i wtedy będzie Was stać na mieszkanie. Ot co prosta recepta.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wpis bardzo ciekawy, ale do samego programu MDM jakoś nie mam przekonania.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jesli chodzi o MDM nie jestem do konca przekonana, moze po prostu trzeba poszukac gdzies dalej swioch 4 katow? Poza samym centrum tez sa bardzo ladne domy.Oleśnica np. jest pieknym miastem, a ceny sa korzystne w tych rejonach.

  OdpowiedzUsuń
 18. Program mdm dla jednych jest wyjściem, a dla innych nie. Wszystko zależy od oczekiwań, a te jak wiadomo są bardzo zróżnicowane.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo dobry wpis. Ja również nie mam przekonania do tego programu.

  OdpowiedzUsuń
 20. Inwestor zawsze szuka okazji więc jeśli ktoś się kwalifikuje do programu to czemu nie próbować. Choć w mojej opinii to nieco wydumany temat do dyskusji. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Wpis traktuje o poważnych problemach z programem.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja tylko nie rozumiem całego tego boomu na budowanie mieszkań i zapełnianie całego miasta nowymi mieszkaniami. Program MDM budzi wiele kontrowersji i stwarza jeszcze większe pole do biurokracji. Wydaje mi się, że każda taka inwestycja powinna być dobrze przemyślania i przedyskutowana np. z doradcą finansowym np takim jak z biura BlueOak http://blueoak.pl/uslugi/uslugi_doradcze Dobrze jest wszystko sprawdzić zanim podejmie się jakiekolwiek kroki inwestycyjne. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 23. Co rok to jest coraz trudniej z tym

  OdpowiedzUsuń