Nieruchomości

sobota, 20 kwietnia 2013

Krótszy czas sprzedaży mieszkania – zwiastun zmian?

Mieszkania sprzedają się coraz łatwiej – wynika z analiz przedstawionych przez Home Broker. W tonie medialnych komentarzy na ten temat wyczuwam nutkę nadziei na trwałe ożywienie na rynku. Czy możemy na to liczyć?

Z analizy opublikowanej przez HB wynika, że w marcu średni czas oczekiwania mieszkania na sprzedaż spadł do 114 dni czyli poniżej 4 miesięcy. Długość procesu sprzedaży traktowany jest jako jeden z mierników nastrojów rynkowych, nic więc dziwnego, że wiele osób z nadzieją zaczęła spoglądać w przyszłość. Na powyższe dane polecam jednak spojrzeć z rezerwą i w szerszym kontekście.

Charakterystyka procesu sprzedaży mieszkań - źródło: money.pl

Po pierwsze analiza obejmuje wyłącznie rynek wtórny – można się domyślać, że po uwzględnieniu w niej oferty deweloperów średni wynik nieco by się pogorszył.
Po drugie warto wziąć pod uwagę sezonowość – wiosna jest jest korzystnym czasem na zakup i wiele osób odkłada decyzję na moment, kiedy warunki pogodowe sprzyjają wybieraniu jak i remontowaniu lokali.
Z drugiej strony w większych ośrodkach akademickich właśnie wiosną zwiększa się popyt na mieszkania, dla studentów generowany przez kupców inwestycyjnych oraz rodziców studentów, których dzieci zaczną naukę na uczelni w październiku.
Co ciekawe rzekomemu ożywieniu towarzyszy wzrost udziału transakcji gotówkowych, więc poprawy nie można wiązać z niskim poziomem stóp procentowych.
Podsumowując wolę poczekać na bardziej stałe ożywienie wynikające z realnych trendów w gospodarce. Bo jak to mówią: jedna jaskółka hossy nie czyni.


1 komentarz:

  1. przez wzrastającą ilość developerów, których konkurencja sprawia, iż ceny mieszkan z rynku pierwotnego są troche tańsze niż było to 3-5 lat temu.

    OdpowiedzUsuń