Nieruchomości

niedziela, 21 kwietnia 2013

Deweloperzy zabetonowani

Ledwo zdążyłem skomentować wyniki analizy odnośnie średniego czasu sprzedaży mieszkania a już wpadły mi w ręce kolejne statystyki. Tym razem dotyczą deweloperów i dziwnym trafem dość dobrze uzupełniają się z tym, co napisałem wczoraj.

Jak wyglądają perspektywy na rynku pierwotnym? Jak podaje analityk Open Finance Marcin Krasoń w ciągu ostatniego roku łącznie wydano 156,4 tys. pozwoleń, z czego 84,7 tys. inwestorom indywidualnym a 66,1 tys. deweloperom. Rok do roku oznacza to spadek o 11 proc. dla inwestorów indywidualnych i 22 proc. dla deweloperów. Liczba wydawanych pozwoleń na budowę jest więc najniższa od czasów sprzed boomu budowlanego 2005-2008.

Wydawane pozwolenia na budowę – źródło: Open Finance

Wygląda więc na to, że deweloperów czeka naprawdę trudny okres oraz przetasowania. Już w tej chwili wielu z nich z powodu słabej sprzedaży ma problemy z płynnością finansową. Ta tendencja nie omija nawet dużych spółek notowanych na giełdzie – jedna z nich kilka tygodni temu wstrzymała wszystkie swoje budowy. Sytuacja ta jest oczywiście odzwierciedleniem stanu polskiej gospodarki – spowolnienia tempa wzrostu wynagrodzeń, zwiększającego się bezrobocia oraz wciąż słabej zdolności kredytowej. Wiele osób oczekuje, że sytuację zmieni nowa, bardziej liberalna Rekomendacja S. Czy tak się rzeczywiście stanie? Napiszę o tym w najbliższych dniach.


1 komentarz:

  1. Póki deweloperzy nie poprawią jakości inwestycji osoby budujące na własną rękę nadal będą miały przewagę. Kryzys nie ima się tych, którzy mają produkty z górnej półki. Im bliżej tej półki jesteśmy tym bardziej stabilna jest nasza pozycja na rynku.

    OdpowiedzUsuń