Nieruchomości

czwartek, 6 grudnia 2012

Irlandia wprowadza podatek katastralny

Przy okazji prezentacji przyszłorocznego budżetu minister finansów Irlandii Michael Noonan ogłosił szczegóły dotyczące nowego podatku.

Podatek katastralny wejdzie w życie od lipca 2013 roku. Obowiązywać będą dwie stawki: 0,18% dla nieruchomości o wartości do 1 mln Euro oraz 0,25% dla nieruchomości o wartości powyżej 1 mln Euro. Do końca 2016 roku zwolnione z podatku będą osoby, które kupią nieruchomość w 2013 roku a wcześniej żadnej nie posiadali oraz osoby, które nabędą mieszkanie lub dom nowo wybudowany lub mieszkają w nieruchomości niewykończonej. Wartość nieruchomości wyceniać będą sami właściciele w oparciu o oficjalne wytyczne.

A co z podatkiem katastralnym w Polsce? Pisałem o tym jakiś czas temu w artykule: Podatek katastralny i kataster - jak jest i jak będzie?

3 komentarze:

  1. Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią mi, że i w Polsce pojawi się podatek katastralny. Premier póki co zalotnie się uśmiecha i kokieteryjnie zaprzecza. Wystarczy jednak oderwać wzrok od mydlenia oczu i przejrzeć stronę ministerstwa rozwoju regionalnego i przejrzeć projekt krajowej polityki miejskiej (strona 19 -20). Pojawiają się tam tajemniczy podatek od wartości nieruchomości. Oj nieładnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. I tak w polsce mamy juz tych obciazen podatkowych duzo, co chwila pozbywamy sie wszelakich ulg, a dochodza nowe rodzaje podatkow. progi podatkowe 2012 i najblizsze lata wyczerpaly juz swoj limit. Jak tak dalej pojdzie ludzie zaczna placic podatki w krajach o mniejszych obciązeniach podatkowych.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń