Nieruchomości

sobota, 17 listopada 2012

W jakiej perspektywie czasowej planować inwestycję?

Zakup nieruchomości najczęściej finansujemy kilkudziesięcioletnim kredytem hipotecznym. Czy to oznacza, że swoją inwestycję należy szczegółowo planować na 30 czy 40 lat?

Planując inwestycyjny zakup nieruchomości warto wszystko dobrze zaplanować - przepływy, refinansowanie, ewentualna odsprzedaż nieruchomości – to oczywiście niezbędne elementy planu . Czy jednak możesz ułożyć takie posunięcia na 30 lat? Osobiście polecam planowanie w perspektywie 5-cio letniej. Wiem, że niektórych taki krótki czas może dziwić zwłaszcza, jeśli mają kredyt na 30 lat i do tego wcale nie mają zamiaru pozbywać się swojej nieruchomości.

Jeżeli i Tobie wydaje się, że to za krótko to odpowiedz mi na następujące pytania:
Jakie stopy procentowe będą w Polsce za 10, 15 lat?
Jaka będzie za 10 lat obowiązująca w Polsce waluta? Złotówki czy Euro?
Czy strefa Euro i Unia Europejska za 10 lat w ogóle będzie istnieć?
Jakie inne istotne zmiany w polityce mieszkaniowej zostaną wprowadzone w tym czasie?

Przyznasz, że to dość istotne pytania z punktu widzenia inwestora na rynku nieruchomości.
Niemniej moje doświadczenia pokazują, że np tak zwani specjaliści od rynku walutowego nie są w stanie choćby w przybliżeniu przewidzieć kursu popularnej pary walutowej w perspektywie kilku miesięcy, co wykazałem w artykule: Sposób na Franka. Jeżeli więc nie masz szklanej kuli to bądź ostrożny z nadmiernym wybieganiem w przyszłość. Z biegiem czasu perspektywa się zmienia a Twoje decyzje muszą uwzględniać bieżącą sytuację na rynku. Takie podejście pomaga uniknąć paraliżu decyzyjnego przy wchodzeniu w inwestycję oraz sprawia, że nie skupiasz się na sprawach, których nie jesteś w stanie zweryfikować i na które nie masz wpływu. Zaś jeśli zainwestujesz naprawdę mądrze to po 5 latach Twoja nieruchomość zdąży już w całości Ci się zwrócić co dodatkowo podniesie Twój komfort podejmowania wszelkich decyzji.
Powodzenia!

2 komentarze:

  1. Zgadzam się w 100 %. Należy tak zaplanować inwestycję, aby jak najszybciej się zwróciła i jeśli mamy też taką możliwość wziąć kredyt na najkrótszy okres lub poszukać naprawdę taniej nieruchomości (oj warto poświęcić trochę czasu na wyszukanie takich okazji).

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda, jak mówił Bauman żyjemy w czasach płynnej nowoczesności, w której przeważa niepewność i fragmentaryczność. Ten, kto wierzy, że może przewidzieć przyszłość, albo jest szaleńcem...albo - szaleńcem;). W inwestowaniu, tak jak w życiu - chcąc daleko zajść, trzeba stawiać małe kroczki.

    OdpowiedzUsuń