Nieruchomości

sobota, 10 listopada 2012

Podatki w nieruchomościach

Jedną z zalet inwestowania w nieruchomości jest spory wachlarz zwolnień podatkowych oferowanych przez państwo. Jak się za to zabrać?Podatki od kupna

Kupując nieruchomość jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC). Wynosi on 2% kwoty zakupu i jest pobierany przez notariusza w trakcie aktu notarialnego. Co więcej jest on obliczany od wartości rynkowej nieruchomości, na weryfikację czego urząd skarbowy ma 5 lat. Jeśli więc kupujesz dom, mieszkanie czy działkę w okazyjnej cenie za jakiś czas może się okazać, że urząd nakaże dopłatę do już pobranego podatku wraz z odsetkami. Wyjściem z tej sytuacji jest zwrócenie się do urzędu z pytaniem o weryfikację wartości od razu po zakupie.
A kiedy podatku PCC nie zapłacimy wcale?
Z PCC zwolnione są transakcje, w których sprzedający jest płatnikiem podatku VAT – najczęściej mamy do czynienia z tą sytuacją kupując mieszkanie od dewelopera.
Nie płaci się również PCC kupując nieruchomość na licytacji komorniczej lub od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

Gdy sprzedajesz

Od sprzedaży nieruchomości należy zapłacić PIT jeśli została ona kupiona w ciągu ostatnich pięciu lat. Liczą się pełne lata podatkowe, tj. nieruchomość nabytą np. 12 lipca 2009r możemy sprzedać bez podatku dopiero 1 stycznia 2015r.
Co zrobić jeśli nieruchomość musimy zbyć przed upływem pięciu lat?
Po pierwsze podatku nie zapłacimy jeśli środki ze sprzedaży w ciągu 2 lat przeznaczymy na cele mieszkaniowe (kupimy lub wyremontujemy inną nieruchomość mieszkalną). W tej sytuacji wystarczy złożyć w urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie w ciągu 14 dni od zbycia nieruchomości.
Jeżeli nie mamy takiego zamiaru a nieruchomość została kupiona (lub wybudowana) w latach 2007-2008 możemy także skorzystać z ulgi meldunkowej. Wystarczy, że przez rok byłeś w niej zameldowany a będziesz zwolniony z podatku.
Dodatkową, mało znaną możliwością zmniejszenia podatku jest, wynikająca z ustawy o PIT, możliwość waloryzacji kosztu zakupu o inflację. Dokonuje się go wyłącznie za pełne lata podatkowe. Czyli jeśli kupiłeś nieruchomość w 2009 roku i sprzedasz ją w 2012 to na potrzeby wyliczenia podatku możesz powiększyć kwotę zakupu o wskaźnik inflacji z roku 2010 i 2011. (podstawa: art. 22 ust. 6f ustawy o PIT)

Podatek od najmu

Dochód z najmu opodatkowany jest standardowo według skali – 18 lub 32% lub 19-procentowym podatkiem liniowym, ale ustawodawca dał również możliwość płacenia ryczałtu w wysokości 8,5% od przychodu. Może to być dobra możliwość dla osób, które mają małe koszty związane z lokalem.
W większości przypadków bardziej opłacalne okaże się jednak rozliczanie wg skali i pomniejszanie dochodu do opodatkowania o ponoszone koszty – w szczególności nakłady ponoszone na utrzymanie lokalu oraz amortyzację. Bardzo często daje to możliwość nie płacenia podatków ogóle. Więcej o amortyzacji w następnym artykule: Najlepszy sposób na zwiększenie rentowności inwestycji.

1 komentarz:

  1. Dla uściślenia : podatku PCC-2 nie zapłacimy również od zakupu ziemi rolnej powyżej 1 ha...

    OdpowiedzUsuń