Nieruchomości

środa, 24 października 2012

Dokąd zmierza rynek mieszkaniowy?

Ceny mieszkań w większości miast w Polsce systematycznie dołują. Coraz częściej słyszę pytania i dywagacje jak długo ta tendencja jeszcze się utrzyma?

Na obecną sytuację na rynku nieruchomości mieszkaniowych mają wpływ dwa czynniki:
  • wprowadzona przez KNF w styczniu tego roku nowa rekomendacja S oraz
  • wygaszanie programu Rodzina na Swoim.
Ta pierwsza znacznie ograniczyła zdolność kredytową Polaków, RNS zaś jest (a raczej był) jedynym rządowym programem stymulującym rynek nieruchomości mieszkaniowych.

W tej sytuacji z dużym prawdopodobieństwem możemy oczekiwać dalszego spadku cen do końca 2012r oraz przynajmniej w pierwszym kwartale 2013.


Co dalej?

Kondycja branży nieruchomości nie jest obojętna polskim władzom, toteż w najbliższym czasie możemy się spodziewać nowych regulacji, których zadaniem będzie jej pobudzenie. Do sejmu trafiły już dwa takie projekty.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje program dofinansowania do kredytu hipotecznego na zakup lub budowę domu lub mieszkania energooszczędnego. Na realizację programu „Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych" przeznaczono 300 mln zł na 5 lat (2013 - 2018). Pojedyncza dopłata dla wnioskodawcy może wynosić do 40 tys zł brutto. w przypadku domu i do 15 tys. zł brutto w przypadku mieszkania. Program ma wejść w życie od stycznia 2013 roku.

Do uzgodnień wewnętrznych skierowany został również inny program: „Mieszkanie dla młodych”. Ten nowy projekt ministerstwa transportu, budownictwa i gospodarki morskiej ma zastąpić „Rodzinę na swoim”. W porównaniu do poprzednika zasadniczo zmienią się zasady przyznawania wsparcia finansowego, na które przy zakupie swojego pierwszego lokum będą mogli liczyć przede wszystkim ludzie młodzi (poniżej 35 roku) życia - zarówno małżeństwa jak i single.

Według rządowych planów, dopłaty będą jednorazowe i mają wynosić 10 proc. wysokości kredytu, liczonego według wskaźnika równego wartości metra odtworzeniowego w danym województwie. A jeśli rodzina ma dziecko lub dzieci, dopłata zwiększy się o kolejne 5 proc. O tyle samo wzrośnie wartość wsparcia, jeśli w ciągu 5 lat rodzina zdecyduje się na kolejne pociechy. Dopłatą zostaną objęte mieszkania z rynku pierwotnego o maksymalnej powierzchni 75 mkw. Program „Mieszkanie dla młodych” miałby wejść w życie najpóźniej na początku 2014 roku.

Na ile powstające regulacje przyczynią się do poprawy sytuacji na rynku nieruchomości?
Warto zauważyć, że oba projekty tworzone są z myślą o rynku pierwotnym, co oznacza, że ich głównymi beneficjentami będą, jak zwykle, deweloperzy. Osoby próbujące sprzedać mieszkanie na rynku wtórnym muszą więc znacznie urealnić swoje oczekiwania lub uzbroić się w duży zapas cierpliwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz