Nieruchomości

czwartek, 12 lipca 2012

Podatek katastralny i kataster – jak jest i jak będzie?


Ostatnio dużo mówi się w mediach o wprowadzeniu w Polsce katastru bądź podatku katastralnego. Dziś spróbujemy uporządkować te pojęcia i ustalić co jest, co będzie a czego być nie powinno.

Po pierwsze kataster, w odróżnieniu od podatku katastralnego, rozumiany jako rejestr danych o gruntach i budynkach istnieje w Polsce już od dawna pod postacią Ewidencji gruntów i budynków. Nie zawiera jednak, jak na razie, danych o wartości nieruchomości.
Natomiast podatek katastralny faktycznie funkcjonuje w wielu krajach rozwiniętych. Jest to podatek naliczany od wartości nieruchomości.

Czy podatek katastralny to korzystne rozwiązanie?

Wspomniałem wcześniej, że podatek ten funkcjonuje w wielu krajach "rozwiniętych". I właśnie przy tym "rozwinięciu" należałoby się tu zatrzymać, bo o ile warto przyglądać się koncepcjom prawnym w krajach bardziej cywilizowanych, to nie każde rozwiązanie jest dobre w danej rzeczywistości i w danym czasie.
Nie mam wątpliwości, że podatek katastralny powinien i zostanie w Polsce wprowadzony, niemniej odnoszę wrażenie, że nie jest to najlepszy moment ponieważ:
- Podatek katastralny zdusi rentowność rynku najmu. Drastycznie spadnie podaż i wzrosną ceny wynajmu, co postawi w dramatycznej sytuacji ciągle powiększającą się grupę ludzi bez zdolności kredytowej.
- Ten rodzaj podatku zacznie tworzyć, prawie nieobecny jeszcze w Polsce problem segregacji mieszkańców w zależności od dochodów co będzie sprzyjało tworzeniu się slumsów.
- W zależności od przyjętej formy podatek ten będzie bardzo korupcjogenny. Wycena każdej nieruchomości będzie podlegała ocenie rzeczoznawcy majątkowego i to od jego subiektywnej oceny będzie zależała wysokość podatku. Problem ten już w tej chwili rodzi wiele kuriozalnych sytuacji np. przy wycenie gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste. Ostatnio w Lublinie rzeczoznawca pracujący na rzecz miasta wyceniał pewien grunt oddany w użytkowanie wieczyste pewnej firmie. Jakież mogło być zdziwienie jej właścicieli, gdy na operacie szacunkowym zobaczyli sumę... trzykrotnie przewyższającą kwotę, za jaką od przeszło roku nie mogą sprzedać tejże nieruchomości.
- Intencją rządu nie jest porządkowanie rynku nieruchomości lecz łatanie bieżącej dziury w budżecie więc można mieć wątpliwości co do jakości opracowywanych rozwiązań systemowych.

Żeby było sprawiedliwie warto też wspomnieć o zaletach podatku katastralnego.
- Jest to podatek z definicji wymierzony w bogatszą część społeczeństwa
- Jego wprowadzenie pomoże uwolnić na rynek pustostany, z których zbyciem zwlekają właściciele niezmobilizowani przez niskie obecnie podatki.
- Podatek katastralny pomoże studzić pokusę życia ponad stan.
- Będzie dodatkowym mobilizatorem dla gmin aby dbać o przestrzenie publiczne i jakość życia mieszkańców - im wyższa jakość życia w danym miejscu tym wyższe ceny nieruchomości a co za tym idzie - wyższe wpływy z podatków (podatek katastralny, tak jak obecnie podatek od nieruchomości, ma zasilać kasy samorządów).

Podsumowując podatek katastralny jest wartościowym rozwiązaniem pod warunkiem, że zostanie wprowadzony w odpowiednim czasie i stanie się przemyślaną częścią kompleksowych rozwiązań systemowych porządkujących Polski bałagan przestrzenny.
Niemniej nie sądzę, aby były powody do paniki - wdrożenie podatku katastralnego jest trudne i kosztowne a pogłoski na temat jego wprowadzenia pojawiają się ciągle już od prawie 20-tu lat, więc można przypuszczać, że nie doczekamy go tak szybko, jak straszą nas media.

4 komentarze:

 1. Czy jeśli coś jest wymierzone w bogatszą część społeczeństwa to jest pozytywny aspekt? Zalecałbym pomyśleć że gdyby nie ta bogatsza część ta biedniejsza nie miała by pracy i umarła by z głodu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uprzejmie dziękuję za przypomnienie podstaw naszej gospodarki. Polski system podatkowy jest zbudowany w ten sposób, że osobom pracującym na etacie za kilkanaście tysięcy złotych rocznie państwo zabiera około połowy zarobionych pieniędzy natomiast obrotny przedsiębiorca może od milionowych zysków nie zapłacić złotówki podatku. Osobiście też chętnie korzystam z optymalizacji podatkowej ale taki stan rzeczy nie jest uzasadniony gospodarczo.

   Usuń
 2. Podatek katastralny nie zostanie wprowadzony szybko. Dlaczego? Ponieważ każda nieruchomość musiałaby zostać wyceniona, a rzeczoznawców majątkowych jest nadal jak na lekarstwo, a przecież każda nieruchomość pochłania mnóstwo czasu - operat. Chyba, że rzeczoznawcy będą wyceniać przez portal aukcyjny, jak to się dzieje teraz z certyfikatami energetycznymi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Musimy czekać na rozwój wydarzeń. Pozdrawiamy.:)

  OdpowiedzUsuń