Nieruchomości

środa, 28 grudnia 2011

Czy warto korzystać z usług pośrednika?

„Radzę nie korzystać z usług pośredników. Informacje o mieszkaniach można znaleźć samemu. Kosztuje to mniej czasu, zdrowia i pieniędzy, niż wynajęcie pośrednika.” - to słowa pani V., która stała się ostatnio ofiarą kuriozalnej transakcji w Szczecinie (patrz: link pod artykułem). Trudno dziwić się jej rozgoryczeniu, skoro korzystała z usług niekompetentnych osób. Całą sytuację opisała Rzeczpospolita. Czy Pani V. ma rację? Czy można było uniknąć całej sytuacji?

Chcesz kupić nieruchomość, więc udajesz się do jakiegoś biura nieruchomości i przedstawiasz swoje oczekiwania. Agent wyszukuje odpowiednie oferty i przechodzicie do negocjacji prowizji. Poprawnie? Z całą pewnością nie. A jednak tak to wygląda w większości przypadków.


Pośrednik czy giełda adresów?

Tak więc udało Ci się wynegocjować obsługę pośrednika za 1% wartości transakcji. Dostajesz wydrukowaną kartkę z opisem nieruchomości i ruszasz pod wskazany adres. A co z pracą pośrednika? Dlaczego nie było go z Tobą? Czy sprawdził i przedstawił Ci stan prawny obiektu? Czy wsparł Cię w negocjacjach? Czy pomógł w optymalizacji podatkowej transakcji? Czy zabezpieczył Twoje interesy proponując odpowiednie zapisy w umowie przedwstępnej? 1% wydaje się być sporą kwotą jak za wydrukowanie kartki papieru. Warto więc odpowiedzieć sobie na ważne pytanie:

Czego oczekujesz od pośrednika?

Czy potrafisz skutecznie szukać ofert w atrakcyjnych cenach? Czy wiesz jak negocjować z kontrahentem? Czy potrafisz zweryfikować stan prawny budynku i skompletować niezbędne dokumenty? Czy umiesz sformułować umowę przedwstępną chroniącą interesy obu stron? Tym właśnie powinien zajmować się pośrednik i masz prawo tego od niego wymagać. Zanim więc zaczniesz tracić swój czas, a może i pieniądze z niekompetentnym pośrednikiem zastanów się czego konkretnie potrzebujesz i zasięgnij języka. Być może ktoś z Twoich znajomych korzystał niedawno z usług któregoś biura i może podzielić się z Tobą spostrzeżeniami. Jeśli nie masz takiej możliwości to wystarczy szczera rozmowa w kilku biurach – po paru spotkaniach łatwo wyczujesz stopień zaangażowania i profesjonalizmu poszczególnych osób lub firm.


Jak rozpoznać dobrego pośrednika?

Oto kilka symptomów, które Ci pomogą:
 • nie pracuje za zaniżone stawki, znacznie poniżej średniej na rynku
 • jest wyczulony na Twoje potrzeby i stara się im sprostać
 • uczestniczy w prezentowaniu nieruchomości
 • jest kompetentny i chętnie dzieli się wiedzą bez względu na to, czy podpisałeś z nim umowę

Jeżeli znalazłeś kogoś takiego to nie musisz się obawiać, że spotka Cię sytuacja taka, jak panią V. Jeśli zaś cena obsługi jest dla Ciebie jedynym kryterium – lepiej pracuj bez pośrednika, przynajmniej nie będziesz miał do nikogo pretensji gdy transakcja skończy się porażką.

Podsumowując, dostrzegam na polskim rynku dziwną sytuację. Osoby zawodowo związane z rynkiem nieruchomości chętnie korzystają z usług biur mimo, iż posiadają niezbędne kompetencje aby działać bez nich. Natomiast laicy przeprowadzający często pierwszą i jedyną transakcję w życiu starają się jak ognia unikać pośredników lub pracować z najtańszymi (czyli najczęściej – najmniej kompetentnymi). Nie dziwmy się więc, że czytamy potem o takich sytuacjach...

Link do artykułu w Rzeczpospolitej:

5 komentarzy:

 1. Dodatkowo pośrednik powinien rozumieć po co chcemy kupić nieruchomość. Jeśli traktujemy ją jako inwestycję i chcemy z niej czerpać korzyści z najmu, powinniśmy znaleźć pośrednika, który sam inwestuje w nieruchomości pod wynajem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, każdy, kto poważnie myśli o inwestowaniu w nieruchomości powinien zacząć od znalezienia kompetentnego pośrednika, który będzie rozumiał jego plany i zamiary. Nie jest to łatwe ale na szczęście tacy się zdarzają. Mam nadzieję, że po lekturze powyższego artykułu będzie Wam łatwiej takich szukać. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy blog. Będą nowe wpisy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, dziękuję za miłe słowa. Spora ilość obowiązków nie pozwalała mi ostatnio pisać ale w przygotowaniu jest kilka ciekawych artykułów - na pewno niebawem się pojawią.
   Pozdrawiam, K.W.

   Usuń
 3. Ja osobiście, choć jestem początkującym inwestorem, potrzebę skorzystania z pośrednika uzależniam od jednego czynnika: Rynek pierwotny - Rynek wtórny. Jeżeli chcę kupić nieruchomość na rynku wtórnym to jestem zdecydowanie zwolennikiem skorzystania z oferty pośredników, jeżeli natomiast chcę kupić mieszkanie na rynku pierwotnym ( a taki schemat budowania portfela na dzień dzisiejszy przyjąłem) to robię sobie listę deweloperów w mieście jakim chcę zainwestować, i robię wycieczkę po biurach sprzedaży (z reguły większość ma swoje). W biurze dewelopera określam jakie mieszkanie mnie interesuję i zostają mi przedstawione oferty, jeżeli któraś mnie interesuje to jadę oglądać. Po zaliczeniu wszystkich deweloperów i obejrzeniu wszystkich mieszkań można zacząć składać oferty na najciekawsze mieszkania wg nas.

  OdpowiedzUsuń