Nieruchomości

sobota, 26 listopada 2011

Dlaczego nie możesz sprzedać mieszkania?

Polski rynek nieruchomości utknął w marazmie. Niemal codziennie rozmawiam z osobami, które od miesięcy próbują sprzedać swoje domy lub mieszkania i tracą już nadzieję na znalezienie kupca. Czy jednak musi tak być? Oto niezawodne sposoby, przy pomocy których bardzo szybko sprzedasz swoją nieruchomość.


Skorzystaj z pomocy specjalisty lub sam bądź specjalistą.

Korzystanie z usług biur nieruchomości ma wiele zalet i równie dużo wad. Na pewno warto porozmawiać z kilkoma dobrymi agentami i dowiedzieć się co mogliby zrobić aby pomóc Ci sprzedać nieruchomość. Jeśli jednak zdecydujesz się próbować sprzedać bezpośrednio to nakreśl sobie plan działań, które Ci w tym pomogą. Ogłoszenia w lokalnych gazetach i portalach z ofertami to absolutna konieczność, ale to może nie wystarczyć. Przyłóż się i zrób dobre zdjęcia i profesjonalny opis, który będziesz zamieszczał w ogłoszeniach. Rozważ wywieszenie banera bądź tablicy informującej o sprzedaży nieruchomości. Powiedz znajomym, że szukasz kupca, zamieść link do Twojego ogłoszenia na swojej tablicy na portalu społecznościowym. Możesz też wkleić je na tablicach różnych grup tematycznych związanych z nieruchomościami. Poczta pantoflowa ma bardzo dużą siłę rażenia!


Klient to Twój przyjaciel

Gdy już dojdzie do spotkania z klientem staraj się jasno i wyczerpująco udzielać mu informacji na temat nieruchomości – jej stanu prawnego, technicznego, związanych z nią opłat itd. Nie reaguj ze zniecierpliwieniem na szczegółowe pytania klienta – dla niego ten zakup jest bardzo ważny i to naturalne, że chce poznać wszystkie szczegóły. Dając odczuć, że nie podoba Ci się wnikliwość rozmówcy sprawisz, że zacznie Cię postrzegać negatywnie jako osobę i pomyśli, że masz coś do ukrycia. Miej przygotowane i chętnie udostępniaj wszystkie posiadane dokumenty dotyczące nieruchomości – akt własności, wypis z rejestru gruntów i budynków, odpis z księgi wieczystej, zaświadczenie o niezaleganiu z czynszem, umowę kredytową i list z banku określający aktualne zadłużenie (w zależności od rodzaju nieruchomości i jej sytuacji prawnej). To sprawi dobre wrażenie i znacznie przyspieszy ewentualną transakcję.


Dostosuj cenę do warunków panujących na rynku

Jeżeli kupiłeś nieruchomość w czasie boomu, np. w okolicach 2008 roku i musisz ją sprzedać w czasie dekoniunktury to z pewnością trudno Ci zaakceptować fakt, że nikt nie chce zapłacić ceny, która kilka lat temu Ty musiałeś zapłacić. Pamiętaj jednak, że na rynku panuje prawo popytu i podaży a kupującego nie interesuje ile TY musiałeś zapłacić za swój dom czy mieszkanie lub na ile wycenił je rzeczoznawca. Mając do wyboru lepsze oferty po prostu kupi od kogoś innego a Ty dalej będziesz czekał na chętnych. W obecnej sytuacji na rynku na powrót cen do poziomu z 2008r możemy czekać nawet 2-3 lata. Zsumuj sobie dwuletni czynsz, raty kredytu, podatki i inne opłaty, które musisz ponosić i sam zobacz czy opłaca Ci się czekać i poświęcać swój czas na kolejne spotkania z potencjalnymi kupującymi tylko po to, żeby sprzedać za np. 20 tys. zł więcej?


Zaproponuj alternatywny sposób płatności

To nie jest tak, że na mieszkania i domy nie ma popytu. Zapotrzebowanie istnieje, ale coraz więcej osób ma problemy z uzyskaniem kredytu. Od stycznia 2012r problem ten jeszcze bardziej przybierze na sile wraz z wejściem nowych zapisów rekomendacji S. Dlaczego jednak Ty nie miałbyś skredytować kupującemu jego zakupu? Najprawdopodobniej nie potrzebujesz od razu całej gotówki ze sprzedaży – ustal ile realnie jest Ci potrzebne od razu a resztę rozłóż kupującemu na kilka transz lub, jeszcze lepiej, na miesięczne raty np. na 10 lub 15 lat. Wyróżnisz w ten sposób swoją ofertę spośród innych dostępnych na rynku i z pewnością łatwo znajdziesz chętnych na zakup. Oczywiście taką pożyczkę musisz zabezpieczyć wpisaniem hipoteki w księdze wieczystej – dokładnie tak, jak robi to bank. Różnicę stanowi jedynie fakt, że Ty, jako osoba fizyczna musisz zrobić to w formie aktu notarialnego.

Podsumowując: profesjonalizm, empatia i zrozumienie aktualnej sytuacji na rynku to podstawowe czynniki, od których zależy szybkość Twojej transakcji. Jeżeli mimo wszystko masz wątpliwości co do sprzedaży napisz do mnie maila na kwbiznes@gmail.com z informacjami o Twojej nieruchomości – być może będę mógł Ci pomóc.

1 komentarz:

  1. Nieruchomości to dobra inwestycja, szczególnie posiadając wysoki kapitał. Gdybym teraz posiadał środki to pewnie bym przejmował halę Jartomu w Bieruniu. To nieruchomość znajdująca się w strefie ekonomicznej. Tylko problem tkwi w tym, że chodzi o dosyć duże pieniądze...

    OdpowiedzUsuń