Nieruchomości

piątek, 2 września 2011

5 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości


Możliwość stosowania dźwigni finansowej czy korzyści podatkowe to niektóre z powodów, dla których inwestowanie w nieruchomości bije na głowę giełdę, fundusze czy obligacje. Poniżej najważniejsze z nich.

Możesz inwestować i wzbogacać się za pomocą pieniędzy innych ludzi.

Bank nie udzieli Ci kredytu na kupno akcji czy jednostek funduszu inwestycyjnego, za to bardzo chętnie da Ci pieniądze na zakup nieruchomości. Co to oznacza? Po pierwsze zdaniem specjalistów z sektora bankowego nieruchomości są bezpieczniejszą formą lokaty kapitału niż akcje – pewnie zauważyłeś, że nie zdarza się raczej, żeby wartość nieruchomości spadła nagle o 90% co jest nierzadkim zjawiskiem na giełdzie.
Po drugie oznacza to, że możesz zyskiwać na wzroście wartości oraz przepływie pieniężnym Twojej inwestycji bez wyciągania pieniędzy z portfela oraz uzyskiwać ponadprzeciętne zwroty z inwestycji.
Zobrazujmy to na prostym przykładzie.
Powiedzmy, że kupujesz nieruchomość wartą 100 tys zł. Po pięciu latach okazuje się, ze jej wartość wzrosła o 50%. Jeżeli kupiłeś nieruchomość za gotówkę to Twój zwrot z inwestycji wynosi 50%, ale jeżeli kupiłeś ją na kredyt z 20% wkładem własnym (20 tys zł) to Twój zwrot z zainwestowanych pieniędzy wyniósł... 250%. Mechanizm ten nazywany jest dźwignią finansową i pozwala na znacznie szybsze, niż przy pomocy gotówki, pomnażanie kapitału.


Nieruchomość inwestycyjna może przynosić Ci stały, comiesięczny dopływ gotówki.

Aby zarobić na akcjach czy funduszach musisz cierpliwie czekać, aż wzrośnie ich wartość a następnie je sprzedać, by cieszyć się zyskiem. Dobrze zarządzana nieruchomość może przynosić Ci zyski od pierwszego dnia po zakupie bez konieczności pozbywania się jej.


Nieruchomość możesz kupić znacznie poniżej jej wartości.

Akcje, obligacje czy jednostki funduszy inwestycyjnych kosztują w danym momencie tyle samo i nie masz możliwości wynegocjowania niższej ceny zakupu. W przypadku nieruchomości nie tylko masz możliwość negocjacji, ale niejednokrotnie możliwość kupienia jej za 75% czy nawet 50% jej wartości. A to oznacza jeszcze większy zysk dla Ciebie.


Masz wpływ na wartość Twojej inwestycji.

Co możesz zrobić gdy kupisz akcje lub jednostki funduszu inwestycyjnego? Wzrost wartości zależny jest od zarządzających firmą (funduszem), której akcje (jednostki) posiadasz.
W przypadku nieruchomości to TY decydujesz o wzroście wartości inwestycji. Przykładowo możesz odmalować mieszkanie, odnowić elewację domu, czy doprowadzić media do działki.Nie musisz płacić podatków.

Skoro nie musisz sprzedawać swoich nieruchomości, żeby na niej zarobić to nie musisz płacić podatku dochodowego. Zaś zyski z najmu możesz ochronić amortyzując nieruchomość. Po co dzielić się zyskami z państwem, jeżeli możesz legalnie zatrzymać je dla siebie nawet w całości?
Temat podatków poruszamę szerzej w osobnym artykule: Podatki w nieruchomościach


„Ile czasu zajmie Ci zaoszczędzenie miliona a ile pożyczenie tej kwoty?”

- Robert Kiyosaki, „Młody bogaty rentier”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz