Nieruchomości

wtorek, 31 maja 2011

Wyznacz swój cel!

Zanim zaczniesz budować swój portfel nieruchomości najważniejszą rzeczą, jaką musisz zrobić jest określenie celu Twojej inwestycji. Jeżeli dobrze wyznaczysz swoje cele z łatwością określisz jaki portfel nieruchomości jest Ci potrzebny i, co za tym idzie, będzie Ci dużo prościej nakreślić szczegółowy plan dojścia do zamierzonych celów.

W zależności od tego, co chcesz osiągnąć możemy wyróżnić dwa typy inwestycji – inwestycje skierowane na wzrost kapitału oraz inwestycje skierowane na przepływ pieniężny (cashflow).

Pierwszy typ inwestycji to idealne rozwiązanie dla osób, które posiadają nadwyżkę gotówki i chcą umieścić ją w taki sposób, aby skutecznie ją pomnożyć.
Pod tym względem nieruchomości stanowią świetną alternatywę dla akcji, obligacji czy jednostek funduszy inwestycyjnych, o lokatach bankowych nie wspominając.
I tak przykładowo kupujesz działkę rolną o wartości 100 tys zł, która w cztery lata podwaja swoją wartość. Po tym czasie sprzedajesz ją więc za 200 tys zł, czyli zarobiłeś 25% w skali roku.
Od tego być może będziesz musiał odjąć podatek od nieruchomości oraz podatek od sprzedaży – kwestiami podatków i ich optymalizacji zajmę się jednak w osobnym wpisie.
Dodatkowo możesz także zarządzać wzrostem wartości działki – jej wycena będzie wyższa jeżeli w międzyczasie przekształcisz ją na działkę budowlaną, przyłączysz media, czy podzielisz na kilka mniejszych działek budowlanych.

Drugi typ inwestycji, skierowany na cashflow, ma za zadanie wygenerować dla Ciebie regularny strumień gotówki (zwany często przychodem pasywnym), który co miesiąc będzie zasilał Twój domowy budżet lub kolejne inwestycje. I tak przykładowo możesz kupić mieszkanie, które wynajmiesz studentom, generując dla siebie, powiedzmy 1000 zł miesięcznie. Kwestie podatkowe i szczegółowe wyliczenia tego rozwiązania również opiszę w specjalnym wpisie już niedługo.
Inwestycje skierowane na cashflow to zazwyczaj po prostu biznes oparty na nieruchomościach – co miesiąc otrzymujesz przychody oraz ponosisz koszty, po zestawieniu których powinien pojawić się zysk:-)

Tak więc zanim podejmiesz decyzję co do kierunku inwestowania przemyśl czego potrzebujesz. Ważne jest, żebyś ten cel miał zawsze przed sobą, gdyż na Twojej drodze będą pojawiać się różne okazje, nie zawsze zgodne z przyjętą przez Ciebie strategią. Przykładowo jeżeli Twoim celem jest osiągnięcie pasywnego przychodu z nieruchomości w wysokości 15 tys. zł i postanowisz, że osiągniesz go budując portfel mieszkań studenckich to zakup pięknej działki na Mazurach w niezwykle okazyjnej cenie nijak nie przybliży Cię do realizacji Twojego celu.

“Cały świat usuwa się z drogi człowiekowi, który wie, dokąd zmierza.”
Anonimowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz